Prezimovanie

Je veľmi jednoduché a nenáročné. Zaužívané sú dva spôsoby: Buď vyberieme kaktus z kvetináča, poriadne oprášime korene od hliny a necháme uschnúť, alebo sa nechajú v substráte. Pre obe spôsoby platí jedno a to isté pravidlo: ANI KVAPKA VODY !

Rastlinky by mali byť umiestnené na suchom mieste, aby sa predišlo neželanej hnilobe alebo plesni. Teplota nesmie klesnúť pod 5°C (!) Rastlinky kontrolujeme aspoň raz za dva týždne. Ak by sme spozorovali začínajúcu hnilobu alebo napadnutú časť, ihneď dané miesto odrežeme a ošetríme, aby sa hniloba/plieseň nedostala ďalej respektíve aby nenapadla jedince vedľa (ak sú na tesno poukladané). Dobré je ranu zasypať práškom z dreveného uhlia, pretože pomáha rane zaceľovať a tiež sčasti dezinfikuje. Vhodným časom na zazimovanie kaktusov je koniec októbra a november – v závislosti na počasí. Ako spoznáme po zime, že nám kaktus ožil? Veľmi ľahko. Spoznáme to podľa nových jemných pichliačikov v strede vrchnej časti rastliny, no myslím, že na to potrebovať návod nebudeme. Jednoducho to udrie do očí... 

A ak sa tak stane, prezimovanie sa úspešne podarilo a ak ste začiatočník, môžete si gratulovať lebo je to veľmi dobrý výkon!

Ak to nevíde, nevadí. Ako hovorí to staré porekadlo: Skúšajte až kým to neklapne!