Rozmnožovanie

Rozmnožovanie kaktusov nie je ťažké, ale dosť komplikované. Najzaužívanejšie (a podľa mňa najefektívnejšie) je rozmnožovanie odrezkami, semenami a vrúbľovaním.

Rozmnožovanie odrezkami                                                                                                                                       Na materskej rastline s tvoria bočné výhonky. Odrežete minuloročný, teda vyzretý (dospelý) výhonok, ktorý necháte niekoľko dní poriadne preschnúť (najlepšie tri dni). Reznú plochu ošetríte práškom z dreveného uhlia. Zabraňuje to hnilobe a urýchľuje tvorbu koreňov. Po každom reze nôž dezinfikujeme. Potom ho treba zasadiť do suchého, piesčito - humózneho substrátu. Častejšie postrekujte a úspech sa po niekoľkých týždňoch dostaví.

Môžete použiť aj vrcholový odrezok, ak je rastlina príliš vysoká. Odrežete jednoducho vrchol rastliny a ošetríte ho tak isto ako bočný. Zvyšok rastliny pestujte ďalej, pretože môže vytvoriť nové výhonky.


Rozmnožovanie semenami                                                                                                                                                                 Kaktusy sa dajú rozmnožovať aj semenami. Klíčia na svetle a potrebujú vlhký povrch substrátu, veľa svetla a hlavne tepla na klíčenie. Po niekoľkých týždňoch sa objavia prvé nepatrné guľôčky. Starostlivosť o semenáčiky je jednoduchá, pretože potrebujú iba veľa slnka a pravidelne trošku vody. Nevýhodou rozmnožovania semenami je, že rastliny pomaly rastú a trvá niekoľko rokov, kým kvitnú. Pre toho kto nemá trpezlivosť je výhodnejší prvý spôsob.

 

Rozmnožovanie vrúbľovaním                                                                                                                                                             Kaktusy môžeme podobne ako ovocné alebo okrasné dreviny vrúbľovať na podobné druhy kaktusov. Ak ste niekedy išli do kvetinárstva, kde sa predávali aj kaktusy, určite ste si všimli kaktus, ktorý sa akoby skladal z dvoch odlišných častí. Tieto časti sú z odlišných dvoch kaktusov a zrástli sa. Vrúbľovanie je veľmi výhodné, hlavne z toho dôvodu, že môžeme zachrániť kaktus s už zhnitými koreňmi a rýchlejšie narastie kvet.

 Najvhodnejším obdobím na vrúbľovanie kaktusov je koniec jari a prvá polovica leta. Je dobré vyhýbať sa dlhšie trvajúcim daždivým obdobiam, kedy je vzduch vlhký a riziko infekcie hnilobou vysoké. Vhodná je častejšia zálievka, aby sme zabezpečili rovnomerný nárast oboch častí. Odnože vyrastajúce na podnoži treba pravidelne odlamovať aby nekonkurovali navrúbľovanej časti.