Umiestnenie

Túto rubriku venujem tým pestovateľom kaktusov, ktorí si zakladajú zbierku kaktusov alebo chcú/musia rozšíriť priestor pre doteraz pestované rastliny. Na to je niekoľko možností, ktorých realizácia závisí od určitých predpokladov.

 

Normálne dvojité okno

Môže byť orientované na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Okná umiestnené na východnej a západnej strane sú menej vhodné. V severne orientovanom okne možno pestovať iba kaktusy, ktoré nevyžadujú veľa svetla. Čo sa týka výšky sa dá priestor využiť piečkami (policami) ktoré si urobíme tak, že tabule z hrubého skla uložíme na držadlá z kovu alebo plastickej hmoty. Výhodnejšie sú však schránky zo zinkového alebo hliníkového plechu, prípadne plastov. Črepníky sa napĺňajú rašelinovou drevinou. Kvitnúce exempláre alebo druhy, ktoré majú vrcholové partie nápadne pekné umiestnime na policiach tak, aby sa dali z hora vidieť, ostatné rastliny uložíme hlbšie alebo do spodnejších partií. Všetky tieto zariadenia treba samozrejme vetrať občas zatieňovať (Napríklad sieťkov proti komárom, ktoré dáme na okno) 

Okná zhotovené špeciálne pre kaktusy

Ide relatívne o okno vybavené rozmanitým zariadením. Má byť orientované na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Môžme v ňom umiestniť veľa malých kaktusov, ale aj druhy s relatívne veľkým guľovitým alebo podlhovastým telom, ktoré netvoria príliš široké kolónie. Do kaktusoového okna uložíme debničky zhotovené na mieru. Naplníme ich zmesov pieku a rašeliny. Nemusíme zdôrazňovať, že okno sa bude musieť dať zatieňovať, vetrať a za silných mrazov aj vykurovať. Medzi technické vybavenie okna patria samozrejme aj teplomery, ktoré sú taktiež dôležité.

Izbový skleníček

Existujú miniatúrne skleníčky s niektorými malými kaktusmi, ktoré dostať v obchodoch. Obyčajne sa kladú na parapet okien alebo na kvetinový stojan. Kaktusy v nich vydržia relatívne dlhý čas, no zvyčajne však nerastú. Predná a čelná časť majú byť snímateľné, najlepšie oboje, aby sa vnútri dalo pracovať pohodlne. Význam izbových skleníčkov je v tom, že v nich možno pestovať kaktusy a sukulenty aj na miesach a v miestnostiach, ktoré nie sú pre ne celkom vhodné. Keďže sa cez miestnosti prechádza, býva v nich často prievan a okrem toho v nich kolíše teplota. Naproti tomu v izbových skleníčkoch sú relatívne rovnomerné podmienky a možno ich postaviť na verandu alebo na balkón. 

Kaktusový skleník

Obyčajne to býva malý, alebo stredne veľký pultový alebo sedlový skleník so zariadením na vetranie a zatieňovanie. Musí sa dať vyhrievať a musí byť napojený na vodovod. Môže byťť spojený s domom, čiastočne doň vbudovaný, ale môže stáť aj samostatne. Steny musia byť také hrubé, aby chránili kaktusy pred mrazom. Teplota sa musí udržať na max. 35 C° prípadne musí na tento stupeň poklesnúť. Vo vnútri majú byť stoly (parapety) a dva až tri chodníčky. O tom, že v skleníku musí byť aje pracovný priestor, o tom niet pochýb a myslím, že sa o tom nemusím zmieňovať. Okrem priečok a dosky musia mať stoly nohy, podopery a ostatné časti z kovu, zo skla alebo z plastyckých látok, ktoré neumožňujú úkryt hmyzu a nepodliehajú práchniveniu!  Náčrt, ako by mal vyzerať  skleník.